E rende në Athinë/ Shqiptari i heq prizën respiratorit, h.umb jetën greku

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në spitalin e Kryqit të Kuq në Athinë.

Një 60-vjeçar me origjinë shqiptare, ka pranuar se ka hequr pr.izën e respiratorit që mbante në jetë një 76-vjeçar grek i cili ndodhej në gjendje të rë.ndë i prekur me Covid 19.

Si pasojë e heqjes së prizës,76-vjeçari ka n.dërruar jetë, ndërsa autoritetet thonë se gjatë orëve në vazhdim do të vendosë nën ndalim 60-vjeçarin shqiptar, ç’ka deri tani nuk është bërë e mundur, pasi ai është i inf.ektuar me Covid 19 dhe duhet të mbahet në spital.

Ndërkohë, prokuroria njoftoi se nisi një hetim lidhur me ngjarjen, ndërsa i pyetur prej agjentëve, të cilët e intervistuan autorin të veshur me pajisje të posaçme, 60-vjeçari deklaroi se e bezdiste zh.urma e pajisjes dhe se ishte ankuar pranë stafit mjekësor, por askush nuk kishte bërë asgjë sipas tij.

Mësohet se 60-vjeçari ishte shtruar në pavion të mbështetjes intensive, por pa qënë i lidhur me aparatura dhe atij nuk i jepej oksisgjen.

Ngjarja ka sh.o.kuar opinionin vendas, ndërsa policia thotë se do të verifikojë të shkuarën e tij pe.na.le,ndërsa i ndjeri do të ekzaminohet edhe prej psikologëve për të zbardhur tërësisht ngjarjen.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*